masa tenisinin DOĞUŞU

MasaTenisi Tarihçesi

Masa tenisinin geçmişi 1800’lü yıllara kadar uzanmasına rağmen oyunun ilk ortaya çıkışı ile ilgili kesin bir belge yoktur. 20. yüzyıl başlarında İngiltere’de gelişen oyun, önceleri J.Jaques & Son adlı İngiliz oyuncak firmasının tescil ettirdiği Ping-Pong adı ile anılıyordu. Daha sonraları gelişen oyun, sonuçta 1902 yılında Ping-Pong Birliği’nin kurulmasını sağladı. 1921-22 yıllarında ise yenilenen birlikte Masa Tenisi adı benimsendi. Bu sırada İngiliz ve Amerikalı üreticiler kendi ürünlerinin bu sporun resmi ekipmanları olacağı umudu ile top, raket ve masa prototipleri üretmeye başladılar. Böylece çok çeşitli şekil ve ebatlarda, üzerinde lastikler olan raketler ortaya çıktı. Günümüze kadar da raket konusunda belli bir standart yakalanamadı. Top konusunda ise bir standart söz konusudur. 1901 yılında İngiliz oyuncu James Gibb’in bir Amerika gezisi dönüşünde yanında getirdiği seliloid malzemeden yapılmış hafif top günümüze kadar kullanılmış ve masa tenisine olan ilgiyi bir anda arttırmıştır.

 

 

Masa Tenisinin Gelişmesi

1920’lere gelindiğinde masa tenisi pek çok ülkeye yayılmıştı. 1926’da Almanya, Macaristan ve İngiltere öncülüğünde Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) kuruldu. İlk Dünya Şampiyonası 1927 yılında Londra’da düzenlendi. Masa tenisinde 1950’lere kadar Macarlar üstünlüklerini kabul ettirdiler. Daha sonra Japonların fasolu forehandlarını, Çinlilerin güçlü backhandlerini ve Macarların ünlü kısa bloklarını bir araya getirmeyi başaran İsveçliler bir adım öne geçtiler. 1980’lere gelindiğinde ise üstünlük Uzakdoğu’ya kaymaya başladı ve Çin bu yarıştan üstün çıktı. Günümüzde de Çin, Japonya, Kuzey Kore gibi ülkeler masa tenisinde önemli ülkelerdir.


Türkiye'de Masa Tenisi

Cumhuriyetten sonra oynanmaya başlanan masa tenisinde ilk ulusal turnuva 1930’da düzenlendi. 1966’da Türkiye Masa Tenisi Federasyonu kuruldu. Balkan (1973) ve Akdeniz Oyunları (1973-75) şampiyonu Vasil Aleksandiridis bu dalda başarı kazanan ilk Türkiyeli sporcu olarak tarihe geçti. 1983’te masa tenisi ligi kuruldu ve aynı yıl erkeklerde Eczacıbaşı, bayanlarda da Eskişehir-Bentspor şampiyon oldu

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !